نگاه‌ها و توجه ویژه و خاص مسئولان ملی: بازدید وزیر اطلاعات از پروژه خط ۲

بازدیدهای اخیر مسئولان از جمله وزیر محترم اطلاعات که در محل احداث پروژه قطار شهری حضور یافت، شاهدی بر این مدعاست.

در این بازدید نیز دکتر شهبازی استاندار البرز و اعضاء شورای اسلامی شهر کرج و دکتر کمالی زاده شهردار کرج نیز حضور داشتند.

اعلام حمایت و رضایت حجت الاسلام‌و‌المسلمین علوی از روند احداث طرح موجب دلگرمی و ایجاد انگیزه مضاعف ما برای به ثمر رساندن این پروژه اساسی و بزرگ شهر و البته تمام طرح‌هایی است که عمران و آبادانی کرج را به همراه خواهد داشت.

مفتخر بودیم تا در جریان دیدار این مقام بلندپایه دولتی، شاهد عملیات نصب گیت‌های ورودی سالن مسافری در ایستگاه‌ها(AFC) باشیم.

وزیر اطلاعت در این بازدید نیز بیان فرمودند: مجاهدت در تونل های قطار شهری در کرج را شاهد بودم و با وحدت و انسجام مسئولین استان پیشرفت پروژه خط ۲ با شتاب و سرعت خوبی پیش می رود ، به همین جهت اراده در بین مسئولین در به سرانجام رساندن پروژه و بهره برداری از از این پروژه عزیم وجود دارد.

استاندار البرز در ادامه بازدید پروژه قطار شهری کرج از پروژه های شاخص و مهم استان دانستند که با شتاب درحال  انجام می باشد و بیان نمودند: کار مترو کار بسیار سنگین است که نیاز به جبهه های کاری زیادی دارد که درشش و نیم کیلو متر بازدید شاهد آن بودیم و ریل گذاری این بخش در حال انجام می باشد.

پیش از این هم معاون اول ریاست محترم جمهوری میهمان ما در محل اجرای این طرح بود و همه این حمایت ها، درخت تلاش و انگیزه مدیریت شهری را برای خدمت، پربارتر کرده است.

لازم به ذکر است در حوزه خرید تجهیزات ایستگاهی پروژه، هم اکنون مناقصه خرید پله برقی و آسانسورها برگزار شده است. همچنین خرید ریل سوم (به عنوان منتقل کننده برق به قطارهای مسافری) انجام شده و همزمان با ریل‌گذاری خطوط، این ریل نیز نصب خواهد شد.

دکتر کمالی زاده شهردار کرج نیز بیان داشتند: با توکل بر خدای متعال و به مدد پویایی و تکاپوی همکارانم در حوزه قطار شهری، سال جاری شاهد افتتاح و بهره برداری از مسیر ایستگاه های F تا K (خیابان شهید بهشتی تقاطع چهل و پنج متری گلشهر تا تقاطع آیت‌الله طالقانی) در فاز نخست احداث خط ۲ قطار شهری کرج خواهیم بود.

برگزاری کارگروه اجرایی و تجهیزاتی خط ۲ با حضور اعضا ناظر شورای اسلامی شهر کرج

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج:

صبح روز سه شنبه جلسه کار گروه اجرایی و تجهیزاتی به منظور رفع موانع و مشکلات پروژه خط ۲ با حضور اعضا ناظر شورای اسلامی شهر کرج در سازمان حمل و نقل ریلی،آقایان دکتر خلیلی اردکانی ، دکتر احد رسولی و مهندس مهدی حاجی قاسمی و ارکان پروژه درمحل کارگاه مرکزی پروژه خط ۲ برگزار گردید.

این جلسه با گزارش جامع از روند پیشرفت پروژه و مراحل آغازین روسازی و ریل گزاری آغاز گردید. 

در ادامه دکتر احد رسولی عضو شورای اسلامی شهر کرج با بیان نزدیک شدن به بهره برداری و آغاز ریل گزاری خبر بسیار خوبی برای شهر کرج می باشد اما باید با تلاش و همکاری مسئولین شهر و همت بیشتر ارکان پروژه با دقت و تمام توان در مسیر سناریو بهره برداری حرکت کنیم تا مردم شریف و عزیز کرج از نعمت قطار شهری بهره مند گردند و به وعده هایی که به آنها داده ایم جامع عمل بپوشانیم. 

دکتر خلیلی اردکانی و مهندس حاجی قاسمی نیز در این جلسه روند پیشرفت و آغاز ریل گزاری پروژه خط ۲ را سرآغازی برای نزدیک شدن به بهره برداری دانستند.

روسازی خط ۲ قطارشهری کرج وارد فاز اجرایی شد

مطابق قولی که به مردم شریف کرج داده شده بود، عملیات روسازی و ریل گذاری خط ۲ متروی کرج قبل از عید سعید فطر آغاز گردید که شامل طراحی، مهندسی، تامین مصالح و تجهیزات و عملیات اجرایی می باشد.

در حال حاضر در پروژه خط ۲ قطار شهری کرج، فاز طراحی و مهندسی و بخش عمده ای از تامین مصالح در عملیات روسازی به اتمام رسیده و این بخش از پروژه، وارد فاز اجرایی شده است. هم اکنون تراورس، ریل و ادوات خریداری شده جهت عملیات روسازی، وارد تونل خط ۲ شده و حدود یکصد و هشت متر از مسیر در حال مونتاژ و آماده سازی جهت اجرای بتن اسلب ترک می باشد.

لازم به ذکر است در روش اجرایی این عملیات پس از مونتاژ تراورس، ریل و ادوات به صورت یکپارچه تراورس های خط بتن غرق می شود. این روش ضمن افزایش سرعت کار باعث کاهش هزینه های اجرایی خط، افزایش ایمنی و کاهش صدا و لرزش هنگام حرکت قطار خواهد شد.

بیش از ششصد متر از تونل خط ۲ قطار شهری کرج در حال حاضر آماده اجرای عملیات روسازی می باشد که به مرور این مسیر کامل خواهد شد. کلیه مصالح مورد نیاز از قبیل تمام ریل های هجده متری ازاروپا و بخش عمده تراورس ها و ادوات پابند از کارخانجات استان البرز خریداری و توسط این تولید کنندگان تحویل داده شده است.

با توجه به سرعت بالای روش اجرایی در روسازی، پیمانکار می‌تواند به زودی کل مسیر فاز اول را ریل‌گذاری و جهت حرکت قطار تحویل دهد.

قطار شهری تنها با تلاش مضاعف مجری پروژه و تامین مالی مناسب شهرداری به راه می افتد

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، غدیر مهدوی کلیشمی در بازدید از مراحل ساخت پروژه قطار شهری کرج ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در ماههای اخیر در زمینه راه اندازی قطار شهری اظهار داشت: جدیت و تلاش مجری پروژه در کنار تامین مالی پروژه توسط شهرداری تنها راه برای رسیدن به هدف بهره مندی مردم کرج از این وسیله مناسب حمل و نقل در سال آینده است.  

این مسئول با بیان اینکه تمام تلاش شهردار و شورای اسلامی شهر کرج برای بهره برداری از فاز یک این پروژه معطوف است، تصریح کرد: سالیان متمادی است که این پروژه در حال کار است و طبق بررسی ها تاکنون بیش از ۱۸۰ میلیلارد تومان در این پروژه هزینه شده است.

وی بیان کرد: خط ۲ قطار شهری کرج بزرگترین خط ریلی زیر زمینی استان البرز به شمار می رود، این پروژه از سال ۸۵ عملیات اجرایی آن به طول ۲۷ کیلومتر آغاز شد و قرار بود با ۲۷ ایستگاه در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری برسد.

عضو شورای اسلامی شهر کرج افزود: این پروژه که به علت کمبود اعتبار و مشکلات نقدینگی سالهاست که زیر زمین در آغوش خاک گرد فراموشی بر سیمای آن نشسته بود ولی در دوره پنجم شورای اسلامی جهش خوبی گرفته است.

مهدوی یادآور شد:  بهره برداری از خطوط  قطار شهری نقش به سزایی در تسهیل جابه جایی شهروندان، کاهش استفاده از خودروهای شخصی، صرفه جویی در وقت و هزینه مردم و کاهش مشکلات ترافیک و آلودگی هوا خواهد داشت.

 

بازدید اعضا شورای اسلامی شهر کرج به همراه شهردار از خط ۲ قطار شهری کرج

در بازدید شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر کرج از خط ۲ قطار شهری کرج مطرح شد:

در سه سال اخیر به اندازه یک سوم شازده سال کار شده است

سه شنبه نهم اردیبهشت ، اعضای شورای اسلامی به همراه شهردار کرج طی بازدید از پروژه خط ۲ قطار شهری کرج، از نردیک در جریان پیشرفت های صورت گرفته طی ماه های اخیر قرار گرفتند.

در این بازدید، با توجه به اتمام مراحل نازک کاری در تیکت هال ایستگاه ۴۵ متری گلشهر، برای نخستین بار جلسه توجیهی جهت ارئه گزارش کار در این فضا برگزار گردید.

دکترکمالی زاده شهردار کرج، در این بازدید عنوان کرد: (طی ۱۶ سال عمر این پروژه تا سال ۹۶، حدود ۳۱درصد پیشرفت را شاهد بودیم. از اواخر سال ۹۶ تا کنون ؛ با پیگیری و همراهی شورای پنجم شهر کرج، همراهی دیگر نهادهای شهری و همت ارکان پروژه ما به ۴۱ درصد پیشرفت رسیده ایم. در واقع ما شاهد هستیم که یک سوم کل پیشرفت مترو در شانزده سال، طی کمتر از سه سال اتفاق افتاده و این برگ زرینی از افتخارات شورای اسلامی شهر کرج، شهرداری، ارکان پروژه و دیگر نهاد های شهری می باشد.)

مهندس کمالی زاده همچنین اظهار داشت: ما باید در خصوص اپراتوری و سایر عملیات سیگنالینک مترو به تجربه کافی دست پیدا کنیم و در کنار آن به توسعه مترو بیاندیشیم. ارتباط خط ۲ قطار شهری کرج به ایستگاه ملارد، حجم قابل توجهی از مسافر را وارد خط ۲ کرج میکند و این سهولت جابه جایی شهروندان در مسیر خط ۲  و در ادامه دسترسی به مترو کرج ، تهران را در پی خواهد داشت.

شهردار کرج در بخش دیگری از این بازدید عنوان کرد: همکاران ما در پروژه خط ۲ قطار شهری کرج و شرکت سابیر به عنوان پیمانکار طرح و ساخت پروژه، در تلاش هستند تا با یاری خدا در عید فطر عملیات ریل گذاری در خط را آغاز کنند.

در حال حاضر بخشی از تراورس مورد نیاز پروژه، در ایستگاه ۴۵ متری گلشهر دپو شده و باتوجه به اجرای عملیات روسازی در بخشی از تونل، ما آماده ریل گذاری در خط هستیم.

دکتر کمالی زاده شهردار کرج، در خصوص اعتبارات پروژه عنوان کرد: برای بهره برداری از اولویت اول پروژه به ۳۸۰ میلیارد تومان نیاز داریم که خوشبختانه ۲۵۰ میلیارد اوراق تصویب شده و طی ماه های آینده وارد پروژه خواهد شد و از اوراق قبلی هم ۱۴۰ میلیارد هم باقی مانده که در حال تزریق به پروژه می باشد.

خوشبختانه از لحاظ اعتباری جهت بهره برداری از اولویت اول خط ۲ مشکل خاصی وجود ندارد و امیدواریم به زودی شهروندان کرجی بعد از سالها انتظار شاهد حرکت قطار زیر پوست این شهر باشند.
اعضای پنجمین دروه شورای اسلامی شهر کرج، که همکاری و همراهی مسئولانه ای در حل مشکلات و موانع پیشرفت پروژه خط۲ قطار شهری کرج داشتند، در ادامه این بازدید از نزدیک مراحل پیشرفت های صورت گرفته و موانع موجود را بررسی کردند.

 

  

 

روند تکمیل پروژه‌ قطار شهری کلانشهر کرج زیر ذره بین استاندار البرز

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی:

دکتر شهبازی استاندار البرز در بازدید سرزده از روند پیشرفت پروژه خط ۲ قطار شهری کرج در محل ایستگاه چهل و پنج متری گلشهر (F) در روز هشتم اردیبهشت با همراهی مهندس کمالی زاده شهردارکرج صورت گرفت، ضمن خدا قوت به شهردار و مهندس صلواتی رئیس سازمان حمل و نقل ریلی و تمام ارکان پروژه، افزود: سالیان متمادی است که این پروژه در حال کار است و طبق گفته شهردار کرج تاکنون بیش از ۱۸۰ میلیلارد تومان در این پروژه هزینه شده است.

وی با اشاره به محدودیت های مالی که اکنون در کشور بدلیل شرایط، وجود دارد که شهرداری ها از آن رنج می برند، ادامه داد: ولی شهرداری کرج در این شرایط با کار خوب و علمی که در پیش گرفته با اولویت گذاری دقیق پروژه ها را به سرانجام می رساند.

 شهبازی گفت: شهردار کرج به جای پرداختن به پروژه های بی اهمیت تبلیغاتی، بر روی پروژه های مهم کرج متمرکز شده، که پروژه قطار شهری کرج از جمله آنها محسوب می شود.

 وی افزود: فاز اول پروژه قطار شهری کرج به طول ۶.۵ کیلومتر نیز با سرعت خوبی در حال پیشرفت است و این امر را می توان در مقایسه با بازدید قبلی که چند ماه پیش بود، مشاهده کرد.

 استاندار البرز اضافه کرد: تمام تلاش شهردار و شورای اسلامی شهر کرج برای بهره برداری از فاز یک این پروژه تا شهریورماه امسال معطوف است.

 وی با اشاره به دیدار هفته گذشته با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که با همراهی شهردار کرج صورت گرفت، گفت: طی گزارشی که ارائه شد، دکتر نوبخت برای تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق برای کمربند شمالی کرج دستور داد.

 شهبازی افزود: این موضوع در حاشیه سفر رییس جمهور برای افتتاح پروژه شهید همت نیز در البرز از سوی شهردار کرج مطرح شده بود.

 وی عنوان کرد: در دیدار با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور چند موضوع پیرامون نوسازی و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی کرج و تهران تهاتر بدهی های شهرداری از سوی شهردار کرج مطرح شد و دستورهای خوبی نیز دریافت شد. استاندار البرز با بیان اینکه دکتر نوبخت در خصوص قطار شهری کرج نیز با نظر مثبت و توجه ویژه عمل کرد، گفت: برنامه ریزی می کنم که طی روزهای آینده میزبان معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در البرز باشیم و از این پروژه هایی که یاد شد بازدید کنیم.

 وی افزود: امور در شهرداری کرج و پروژه های عمرانی مورد نیاز و مطالبه دیرینه مردم است، یکی پس از دیگری در حال به سرانجام رسیدن است.

 شهبازی گفت: پای کار بودن شهردار و شورای اسلامی شهر کرج سپاسگزارم و امید است با وعده مدیرعامل قطار شهری، ایستگاه اف قطار شهری کرج تا پایان شهریورماه به پایان برسد.

 ***ریل گذاری قطار شهری کرج عید فطر امسال آغاز می شود

 شهردار کرج نیز در این بازدید گفت: اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۴۱ درصد رسیده، که حدود ۲۰ درصد از پیشرفت این پروژه در ۱۸ ماه اخیر حاصل شده است.

 کمالی زاده با اشاره به تلاش گسترده شورای اسلامی شهر کرج در دوره پنجم برای این پروژه، افزود: اولویت اول ما ایستگاه اف (۴۵ متری گلشهر تا جهانشهر ) است.

 وی ادامه داد: از محل اعتبارات اوراق مشارکت، اعتبارات ملی و شهرداری تاکنون ۱۸۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده و امسال نیز ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه را در دستور کار داریم.

 شهردار کرج گفت: ریل گذاری این پروژه نیز همزمان با عید سعید فطر آغاز خواهد شد.

معارفه سرکار خانم مهندس صوفی به عنوان سرپرست اداره مدیریت منابع سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج:

با حکم مهندس احمد ناصربخت معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار کرج  سرکار خانم مهندس صوفی به عنوان سرپرست اداره مدیریت منابع سازمان منصوب شد .

 

 

حضور اعضاء ناظر شورای اسلامی شهرکرج در جلسه کارگروه رفع موانع اجرایی و تجهیزاتی خط ۲

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج:

شست و ششمین جلسه کارگروه رفع موانع اجرایی و تجهیزاتی با حضور دکتر رسولی و خلیلی اردکانی اعضاء ناظر شورای اسلامی شهرکرج در سازمان حمل و نقل ریلی برگزار گردید.

در این جلسه گزارش اقدامات صورت گرفته در دو هفته اخیر توسط پیمانکار و مشاور پروژه ارائه گردید و در ادامه نیز موانع و مشکلات پروژه موردبحث و بررسی قرار گرفت.

مهندس صلواتی رئیس سازمان حمل و نقل ریلی در این جلسه روند رو به رشد پروژه را همانند هفته های اخیر خوب توصیف کردند و بیان داشتند با این حمایت های صورت گرفته توسط مسئولین عزیز شهرمان میتوانیم بگوییم که به هدف بهره برداری از بخشی از خط نزدیک تر شده ایم .

در ادامه این جلسه دکتر رسولی عضو شورای اسلامی شهر کرج بیان داشتند: این پروژه برای من و اعضاء شورای اسلامی شهر کرج همیشه دارای اهمیت می باشد و توقع دارم تا مدیران پروژه با تمام توان تلاش کنند و ما را در کنار خود ببینند تا بتوانیم وعده ای که به مردم شریفمان داده ایم جامعه عمل بپوشانیم.

در پایان این جلسه نیز خلیلی اردکانی دیگر عضو شورای اسلامی شهر کرج که همیشه نظارت و حضوری مستمر در قطار شهری را دارند باذکر مسائلی از دغدغه های خود در پروژه  تقاضا خود را بیان نمودند و رسیدن به برنامه زمانبندی شده را به مدیران گوش زد کردند.

 

بازدید مدیران سازمان بهینه سازی مصرف انرژی از پروژه خط ۲ قطار شهری کرج

مترو، بهترین وسیله جهت کاهش سوخت های فسیلی

بازدید مدیران سازمان بهینه سازی مصرف انرژی از پروژه خط ۲ قطار شهری کرج

شنبه ۲۶ بهمن ماه ۹۸، دکتر ساسان کاظمی نژاد، مدیر بهینه سازی انرژی در بخش حمل و نقل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، خانم مهدی نژاد، رییس امور استاندارد و مدیر پروژه طرح توسعه مترو و آقای مسعود غلامی، کارشناس ارشد امور استاندارد از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، در جلسه و بازدید از پروژه خط ۲ قطار شهری کرج، از نزدیک در جریان پیشرفت کار و شرایط فعلی این پروژه قرار گرفتند.

در ابتدای این بازدید، مهندس علی اصغر صلواتی، رییس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج، مهندس محسنی، مدیر پروژه در مشاور کارفرما و مهندس رستمی، مدیر پروژه در شرکت سابیر ( پیمانکار طرح و ساخت پروژه خط ۲ قطار شهری کرج ) در توضیحاتی مبسوط، وضعیت فعلی پروژه، پیشرفت های صورت گرفته طی سالهای اخیر، شرایط اعتباری پروژه و تاثیر مثبت این پروژه در وضعیت حمل و نقل و تردد مسافران در سطح شهر کرج و همچنین در ارتباط با مترو تهران، کرج را تشریح کردند.

صلواتی، مدیر عامل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج عنوان کرد: « خط ۲ قطار شهری کرج، به ایستگاه تبادلی شهید سلطانی ارتباط پیدا می کند و حجم عظیمی از مسافران روزانه مترو تهران کرج، از این طریق جابجا خواهند شد. همچنین در صدد هستیم طرحی مبنی بر ایجاد خط متروی دیگری بین کرج و تهران را ارایه کنیم چرا که در حال حاضر خط موجود با تمام ظرفیت خود در حال جابجایی مسافر است و همچنان بخش عمده ای از تردد بین تهران و کرج از طریق اتومبیل انجام می شود که میزان قابل توجهی مصرف سوخت های فسیلی را افزایش می دهد.»

دکتر کاظمی نژاد، مدیر بهینه سازی انرژی در بخش حمل و نقل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، در این بازدید ضمن تقدیر و تشکر از زحمات ارزشمند صورت گرفته توسط دست اندرکاران پروژه خط ۲، عنوان کرد: « افتتاح مترو کرج، نه تنها در کاهش مصرف سوخت های فسیلی در سطح کلان شهر کرج تاثیر گذار است، بلکه این خط با ارتباط به ایستگاه مترو کرج، باعث می گردد تردد بسیاری از شهروندان کرجی، بین این کلان شهر و پایتخت، به وسیله مترو، با شرایط آسانتری صورت پذیرد و ما شاهد تاثیر این پروژه در کاهش بار ترافیک مابین این دو کلانشهر نیز خواهیم بود. »

دکتر کاظمی نژاد در بخش دیگری اظهار داشت : « سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، تا کنون از ایجاد مترو در کلانشهرهای مختلفی حمایت کرده و برخی از این شهرها، اعتبارات قابل توجهی از این سازمان دریافت کرده اند. امید که به زودی پروژه خط ۲ قطار شهری کرج با توجه به حساسیت بالایی که دارد و تاثیر قابل توجهی که در حل بحران حمل و نقل در این کلانشهر  بر جای خواهد گذاشت، مورد حمایت های این سازمان قرار بگیرد و ما هر چه زودتر شاهد بهره برداری از این پروژه باشیم.»

دکتر کاظمی برنامه زمانبندی و اولویت های ایجاد شده در پروژه خط ۲ قطار شهری کرج را منطقی و کارشناسی شده دانست و عنوان کرد: « اینکه مدیران پروژه تصمیم دارند با افتتاح سه ایستگاه اقدام به بهره برداری از این خط کنند، حرکت شایسته ای است و باعث می شود مسیر پیشرفت پروژه و تخصیص اعتبارات لازم برای ادامه فعالیت های مربوطه باز شود.

در ادامه این نشست، جبهه های کاری در پروژه خط ۲ قطار شهری کرج و آخرین پیشرفت های صورت گرفته، مورد بازدید میهمانان قرار گرفت.