لایحه دو فوریتی استفاده از تحصیلات مالی خارجی (فاینانس) جهت احداث خط ۲ قطار شهری کرج در شورای اسلامی شهر کرج مصوب گردید

در هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهرکرج لایحه دو فوریتی استفاده از تحصیلات مالی خارجی (فاینانس) جهت احداث خط ۲ قطار شهری کرج با قیدِ ارز مبادله‌ای با اکثریت آرا به تصویب رسید و نشان دهنده عزم جدی اعضا شورای پنجم برای تحقق روایای مترو می باشد تا مردم شریف کرج هرچه زودتر از این نعمت بهره مند شوند.

 

 

 

بخش هایی از نظر های اعضا شورا به این گونه بود:

 

 

نایب رییس شورای اسلامی شهر کرج؛
با نظارت بیشتر می توان هزینه ها را کنترل کرد 🔻نایب رییس شورای اسلامی شهر کرج، نظارت بر کنترل هزینه ها به منظور پیشبرد اهداف و اتمام پروژه های نیمه تمام از ضروریاتی است که مجموعه مدیریت شهری باید به آن توجه ویژه داشته باشد. 
منصور وحیدی در هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج، در خصوص لایحه فاینانس پروژه خط ۲ قطار شهری کرج، اظهار داشت: پروژه قطار شهری یکی از پروژه های مهم کلانشهر کرج به شمار می رود که همزمان با آغاز به کارِ شورای پنجم از پیشرفت نسبی خوبی بهره مند شده است.

به گفته نایب رییس شورای اسلامی شهر کرج؛ نظارت بر اجرای پروژه قطار شهری می تواند سرعت پیشرفت کار را افزایش دهد. 

رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج؛ 
رویای مترو رویای جذابی است به شرط آن که محقق شود

دبیر اول شورای اسلامی شهر کرج پروژه قطار شهری را مهم ترین پروژه مجموعه مدیریت شهری کرج دانست و عنوان کرد: رویای مترو برای کرج رویای جذابی است به شرط آن که محقق شود. 
 مهدی حاجی قاسمی در هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج در خصوص لایحه استفاده از فاینانس برای بهره برداری از پروژه قطار شهری کرج، اظهار کرد: این لایحه را نه رد می کنم نه قبول.

رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج به مشکلات مالی شهرداری در یک سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: باید از سهمِ دولتی برای بهره برداری از پروژه قطار شهری کرج کمک گرفت.

 

استفاده از فاینانس روش اقتصادی مناسبی برای قطار شهری کرج است 
رییس کمیسیون محیط زیست، سلامت و ایمنی شورای شهر کرج به بازپرداخت تسهلیات فاینانس اشاره کرد و افزود: به نظر می رسد، استفاده از فاینانس برای تکمیل پروژه قطار شهری روش اقتصادی مناسبی به شمار می رود.

حسین محمدی با اشاره به بهره تسهیلات بانکی و شرایط اقتصادی، اظهار داشت: استفاده از فاینانس به صرفه تر و مطلوب تر از روش های دیگر است.

 محمدحسین خلیلی اردکانی در هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج، با اشاره به اینکه سکونِ پروژه قطارشهری طی سال های گذشته مردم را به این پروژه بدبین کرده است، اظهار داشت: در حال حاضر و با تلاش های صورت گرفته این پروژه به چرخه یِ فعالیت بازگشته است.

۲ ایستگاه از متروی کرج تا دهه فجر به مراحل تکمیلی می رسد 🔻عضو شورای اسلامی شهر کرج، از افتتاح روند تکمیل دو ایستگاه مترو تا دهه فجر امسال خبر داد تا مردم به بازدید بیاین و این بدبینی از بین برود.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فرصت های مالی و تزریق منابع مالی برای تکمیل قطارشهری کرج از اهمیت بالایی برخوردار است، عنوان کرد: در این خصوص جلسات هفتگی پر تعدادی برگزار شده و نتایج خوبی نیز به همراه داشته است. 
این عضو شورا پروژه قطارشهری را یکی از افتخارات کلانشهر کرج داست و یادآور شد: فعالیت پروژه قطار شهری از آغاز کارِ شورای پنجم روند مطلوبی داشته به گونه ای که زمانی که شهر با سرپرست اداره می شد نیز وقفه ای در روند آن، ایجاد نشد.

خلیلی اردکانی با اشاره به اینکه از اوراق مشارکتی ۴۰۰ میلیارد تومانی پروژه قطار شهری کرج نزدیک به ۲۵۰ میلیارد تومان کاسته شده، توضیح داد: این پروژه به‌ یقین از افتخاراتِ شهر کرج خواهد بود.

عضو ناظر شورای اسلامی شهر کرج در سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج، گفت: نکته دیگر آن که سرپرست سازمان حمل و نقل ریلی نیز در پیشرفت پروژه قطار شهری عملکرد خوبی داشته و تمامی جوانب پروژه به دقت مد نظر قرار گرفته است. 

 فرج الله ایلیات در هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر در خصوص لایحه استفاده از فاینانس جهت تکمیل خط ۲ قطارشهری کرج، گفت: متاسفانه برخی تصمیمات تبعاتی را به دنبال دارد که این موضوع در پروژه قطار شهری دامن گیر مسولان شده است.

فاینانس سرعت تکمیل پروژه قطارشهری کرج را افزایش می دهد 🔻عضو شورای اسلامی شهر کرج استفاده از فاینانس در پروژه قطار شهری را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با این کار سرعت تکمیلِ پروژه قطارشهری بیشترخواهد شد. 

وی با تاکید بر اینکه باید از ابتدا درباره تامین منابع مالی پروژه قطارشهری تدبیری می اندیشیدیم، تصریح کرد: پروژه قطار شهری کرج از اهمیت بالایی برخوردار است که تزریق مالی با استفاده از روش فاینانس نقش بسزایی در کاهشِ زمان بهره برداری از این طرح خواهد داشت.

این عضو شورا با اشاره به اینکه بهره گیری از فاینانس، زمان افتتاح پروژه قطار شهری را نزدیک تر می کند، به مدت زمان تکمیل طرحِ قطار شهری کرج اشاره کرد و افزود: تکمیل این پروژه با تزریق بودجه یِ مشخص و سالانه، بیش از ۵ سال زمان خواهد برد.

 

 •  رحیم خستو در هشتاد و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر، با اشاره به لایحه استفاده از فاینانس برای بهره برداری از خط ۲ قطار شهری کرج، اظهار داشت: مزایای قطار شهری را همه می دانند، اما باید راجع به وضع مالی شهرداری حرف بزنیم. به نظر شما آیا شهرداری کرج با وضع اقتصادی کنونی می تواند پروژه قطار شهری را پیش ببرد؟این عضو شورا ادامه داد: تا سه سال دیگر هم پروژه قطار شهری به ثمر نمی رسد و باید در خصوص آن واقع بینانه حرف زد، رویای قطارشهری اگر با واقعیت تطبیق نداشته باشد به نتیجه نمی رسد.

  سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر این که از مبلغ فاینانس چه مقدار قرار است به پیمانکار پروژه قطار شهری کرج که در اجرای تعهداتش ناموفق بوده پرداخت شود، گفت: باید بررسی شود منابعِ لازم برای بازپرداخت تسهیلات بانکی از کجا قرار است تامین شود.

  خستو با بیان اینکه ردیف های تزریق بودجه در پروژه قطار شهری کرج به هیچ عنوان مشخص نیست، یادآور شد: در مقابل هزار میلیارد تومانی که برای این پروژه هزینه شده آیا کاری نیز اجرایی شده است؟

  وی تاکید کرد: تمامی ابعاد کار به ازای قبول تعهد بانکی و استفاده از فاینانس برای تکمیل پروژه قطار شهری باید مشخص باشد.

برگزاری دهمین کارگروه منابع مالی سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج

دهمین جلسه کارگروه قراردادی و تامین مالی پروژه خط ۲ قطار شهری کرج در محل دفتر معاونت مالی و اقتصادی شهرداری کرج برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور محمدحسین خلیلی­ اردکانی، عضو شورای اسلامی شهر کرج، سلطانی­ مقدم سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری، علی­ اصغر صلواتی رئیس سازمان حمل و نقل ریلی و مدیران و کارشناسان حوزه مالی، اقتصادی و قطار شهری برگزار گردید، مصوبات زیر مورد تصویب و در دستور­کار پیگیری قرار گرفت:

 • انجام مطالعات فنی و اقتصادی درخصوص مجتمع­ های ایستگاهی خط ۲ و ارائه کانسپ مربوطه جهت جذب سرمایه­گذار بخش خصوصی
 • تعیین تکلیف تهاتر املاک
 • تهیه بانک اطلاعاتی املاک بدهکار به شهرداری و ارائه آن به سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج
 • پیش­ بینی بودجه مورد نیاز در سال جاری با در نظر گرفتن رژیم مالی پیمانکار خط ۲
 • تعیین تکلیف مطالبات باقیمانده پیمانکار از محل لایحه ابلاغی ترمیم قیمت پیمان از سوی
  شورای­عالی فنی
 • تهیه طرح مقدماتی مجتمع ایستگاهی در ایستگاه­های بوستان جهان و میدان امام حسین(ع) جهت ارائه به سازمان سرمایه­ گذاری شهرداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازدید دکتر تقی زاده معاونت حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از روند اجرایی خط ۲ قطار شهری کرج

به گزارش روابط عمومی و امور بین­ الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج؛ روز دوشنبه پانزدهم مرداد ماه ۹۷ جلسه حمل و نقل عمومی استان البرز با حضور دکتر تقی­زاده، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی برگزار گردید. پس از برگزاری این جلسه و ملاقات با استاندار البرز، بازدید کلی توسط تقی­زاده از روند اجرایی پروژه خط ۲ قطار شهری کرج صورت گرفت که از ایستگاه میدان شهید آجرلو آغاز و در ایستگاه ۴۵ متری گلشهر به پایان رسید توضیحات لازم توسط مسئولان پروژه و روند اجرا و چگونگی زمان بندی جهت به بهره برداری رسیدن پروژه ارائه گردید.

در این بازدید علی اصغر صلواتی سرپرست سازمان حمل ونقل ضمن ارائه توضیحات درخصوص مطالعات جامع حمل و نقل شهری کرج با اشاره به ظرفیت فعلی خط ۵ تهران به کرج که در حال حاضر در بالاترین وضعیت در حال فعالیت است، اظهار داشت؛ مطالعاتی درخصوص ایجاد یک خط جدید جهت اتصال خط ۲ کرج به خطوط ریلی تهران با محوریت خط ۶ انجام شده و مکاتبات لازم جهت اخذ مجوز با معاونت محترم رئیس­جمهور و همچنین شورای­عالی ترافیک که با اقبال مسئولین مواجه گردیده است.

با این طرح، حدود ۱۵۰ هزار سفر بین تهران و کرج جذب خطوط ریلی خواهند شد.

در پایان دکتر تقی زاده در مصاحبه با شبکه البرز از روند اجرای قطار شهری کرج ابراز امیدواری کرد و حمل ونقل درون شهری کرج را با نعمت مترو رو به پیشرفت دانست و با بیان نگاه ویژه معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهر سازی به حمل و نقل درون شهری به کمک برای رفع موانع پروژه مترو خواهد بود.

این بازدید با همراهی مهندس ارتقایی معاون فنی و اجرایی استاندار البرز صورت گرفت.

مهندس ارتقایی هم بیان داشتن که استانداری البرز در کنار و همراه با پروژه های حمل ونقل درون شهری به ویژه مترو برای بهتر و سریع تر به سرانجام رسیدن این گونه پروژه ها و بهره مندی مردم شریف استان البرز همه تلاش و همکاری خود را خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری بازدید مهندس صلواتی رئیس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج به همراه نجفی فرمانده پایگاه بسیج الغدیر از خانواده های جانباز سرافراز احمد صبا و شهیدان فیروز و علی کریمی

 

 

 

 

 

 

 

حضور مدیران و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه کشور و اداره راه و شهر سازی استان البرز در بیست نهمین جلسه کارگروه فنی و اجرایی پروژه خط ۲ قطار شهری کرج

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج، بیست و نهمین جلسه کارگروه فنی و اجرایی پروژه خط ۲ قطار شهری کرج با حضور مدیران و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه کشور و اداره راه و شهرسازی استان البرز برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور مدیران سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج ، مشاور و پیمانکار طرح برگزار گردید؛ مدیر طرح طی گزارشی اهمیت فعالیت‌های انجام شده و پیشرفت عملیات اجرایی را ارائه نمود و اقدامات پیش‌روی پروژه پس از ابلاغ لایحه ترمیم قیمت پیمان از سوی شورای‌عالی مورد بحث قرار گرفت.

سپس علی اصغر صلواتی سرپرست سازمان با اعلام این مطلب که باید سناریوهای بهره‌برداری براساس تزریق منابع مالی تهیه و تقدم و تاخرهای پروژه توسط کارشناسان استخراج شود افزود؛ به جای گسترش جبهه‌های کاری در تمام ایستگاه‌ها، میتوان تمرکز کار را روی چند ایستگاه و تجهیزات مربوطه محدود نمود تا پروژه با یک توالی زمانی منطقی، حداکثر ظرف سه سال به بهره‌برداری و مسافرگیری رسانیده شود.

همچنین نحوه تخصیص و جذب اعتبارات توسط نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کشور مطرح و تبادل نظر صورت گرفت و مقرر گردید جذب اعتبارات سفر استانی ریاست محترم جمهور در دستور کار پیگیری طرفین قرار گیرد.

در ادامه دکتر وکیلی معاون امور پایش ، ارزیابی و اطلاعات سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور ، مهندس کاظمی معاونت اداره راه و شهرسازی استان البرز و کارشناسان برنامه و بودجه استان از پروژه خط ۲ بازدید کردند تا از نزدیک از روند اجرا و هزینه های صورت گرفته مطلع شوند که ارزیابی های خود را در گزارش های نهایی اعمال نمایند تا بنا بر این گزارشات بودجه تخصیص یافته سفرهای استانی رئیس جمهور سریع تر به پروژه تزریق گردد.

بیست و هفتمین جلسه کار گروه فنی اجرائی پروژه خط ۲ سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج در محل ایستگاه۴۵ متری گلشهر (F) برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج:

بیست و هفتمین جلسه کار گروه فنی اجرائی پروژه خط ۲ سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج در محل ایستگاه۴۵ متری گلشهر (F) برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور دکتر رسولی عضو شورای شهر کرج ، صلواتی رئیس سازمان حمل و نقل ریلی و مدیران و کارشناسان پروژه برگزار شد، روند اجرای پروژه و موانع و مشکلات آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پس از ارایه گزارشات و پیگیری مصوبات ، بازدید جامعی از عملیات اجرایی ایستگاه انجام و دکتر رسولی و مهندس صلواتی از نزدیک در جریان جزئیات جبهات کاری قرار گرفتند.

در خاتمه دکتر رسولی ضمن ابراز رضایت از پیشرفت صورت گرفته اعلام کرد می بایست کارگروهی به منظور تثبیت استملاک زمین های مورد نیاز عملیات اجرایی پروژه تشکیل گردد تا خللی در روند عملیات طراحی و اجرا به وجود نیاید.

همچنین بنا به دستور صلواتی رئیس سازمان و تأکید دکتر رسولی، مقرر گردید یکسان سازی طراحی معماری ورودی ایستگاه ها و نمای داخلی آن به صورت ویژه و متناسب با شرایط بومی و هویتی شهر کرج در دستور کار قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری بازدید مهندس خلیلی اردکانی عضو ناظر شورای اسلامی شهر کرج در سازمان حمل ونقل ریلی شهرداری کرج از روند پیشرفت اجرایی پروژه خط ۲

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری بازدید از ساختمان مرکز فرمان سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج تو سط اعضاء کار گروه راهبردی پروژه خط ۲

 

 

 

 

 

 

 

در جلسه راهبردی خط ۲ قطار شهری کرج مطرح گردید : تصویب لایحه ترمیم نرخ پیمان در شورای عالی فنی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج:

صبح پنجشنبه جلسه راهبردی خط ۲ قطار شهری کرج در محل کارگاه مرکزی مترو برگزار گردید. در این جلسه که به ریاست آقای مهندس ارتقایی معاونت عمرانی استاندار البرز تشکیل گردید، مشاور طرح با ارائه گزارش پیشرفت پروژه و اقدامات انجام شده در خصوص را اندازی مجدد پروژه پرداخت.

در ادامه جلسه که با حضور آقایان خلیلی اردکانی و رسولی اعضای شورای اسلامی شهر کرج، فانی مدیر کل دفتر فنی استانداری و نصیری معاونت فنی و عمرانی شهرداری کرج ، مدیران سازمان قطار شهری و مشاورین و پیمانکاران برگزار شد ،آقای علی اصغر صلواتی از تصویب لایحه ترمیم نرخ پیمان در شورای عالی فنی خبر داد و گفت : انتظار میرود با ابلاغ این مصوبه عملیات اجرایی با تامین به موقع منابع مالی سرعت گرفته و در سناریوهای پیش بینی شده محقق گردد.

در این جلسه سناریوهای مختلف بهره برداری طرح به حضار ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.در ادامه طی دو مرحله بازدید از مرکز فرمان مترو کرج و ایستگاههای در حال ساخت صورت گرفت.

 

 

 

 

 

گزارش پیشرفت پروژه خط ۲ سازمان حمل ونقل ریلی شهرداری کرج

gozaresh97