امضاء قرارداد طرح توسعه قطار شهری در ۹ کلانشهر برای خرید ۲۰۰۰دستگاه واگن در اختیار شهرداری ها

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج در مراسمی که با حضور جمعی از مدیران ارشد وزارتخانه‎‎های نفت و کشور، سازمان برنامه و بودجه ، شهرداری‎های کلانشهرهای کشور  و مدیران عامل قطار شهری های کشور برگزار شد، قرارداد توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهری در ۹ کلانشهر امضاشد تا این طرح وارد فاز اجرایی شود . 

دراین مراسم ، همچنین قراردادهای مربوط به اجرای این طرح در هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم نیز به امضای طرفین هر یک از توافق‌ها رسید .

با اجرای کامل طرح توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهری در این ۹ کلانشهر، تا پایان سال ۱۴۰۰ در مجموع هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان متروی تهران و هزار دستگاه واگن جدید به ناوگان متروی هشت کلانشهر دیگر کشور اضافه خواهد شد .

بر اساس این قرارداد وزارت نفت دو میلیارد و ششصد میلیون دلار برای خرید ۲۰۰۰دستگاه واگن در اختیار شهرداری ها قرار خواهدداد .

از این میزان یک میلیارد و ۴۰۰میلیون دلار سهم تهران و یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار سهم ۸ کلانشهر دیگر خواهد بود . 

این طرح با هدف بهبود و ارتقای حمل‎ونقل مسافر درون‎شهری، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‎ونقل عمومی، مدیریت مصرف سوخت و کاهش آلودگی‎های محیطی اجرا می شود . 

براساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور وزارت نفت مکلف است به ازاء صرفه جویی در مصرف سوخت به واسطه استفاده از ناوگان حمل ونقل عمومی سالانه مبلغی را به شهرداری ها کمک کند . 

بر اساس برآوردها به ازای هر مسافر روزانه حدود ۶ دهم لیتر سوخت صرفه‌جویی می شود و وزارت نفت مکلف است درآمد حاصله از محل این صرفه جویی را برای تجهیز ناوگان حمل ونقل عمومی از جمله خرید هزار دستگاه واگن مترو ،خرید اتوبوس و نوسازی تاکسی های درون شهری دراختیار شهرداری ها قرار دهد .

وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران گفت : علائم قیمتی حامل های انرژی در ایران علائم درستی نیست اما نباید از مردم طلبکار باشیم و باید خودمان تصمیم گیری کنیم با کارهای غیرقیمتی ، مصرف را مدیریت کنیم .
 

بیژن زنگنه گفت : در کار بهینه‌سازی به معنای عام کارهای زیادی در دست اجرا و بزرگترین کار جایگزین کردن گاز طبیعی با سوخت مایع است. سال 92، 27 میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها توزیع شد که معادل 18 میلیارد دلار بود و اگر ادامه پیدا می‌کرد کشور قابل اداره نبود و همه کشور پر از مازت می‌شد که محیط زیست تحمل آن را نداشت اما اکنون میزان مصرف مازت ناچیز شده فقط در زمستان به‌دلیل افزایش مصرف خانگی گاز میزان مصرف مازت هم افزایش می‌یابد .

وی با تاکید بر اینکه باید آیین‌نامه مصرف بهینه در خانه‌ها رعایت شود ، یادآور شد :در حال حاضر 98 درصد جمعیت‌شهری و 80 جمعیت روستایی گاز دارند که این میزان 90 درصد کل را شامل می‌شود و تا دو سال آینده به 95 درصد می‌رسد اما همچنان آلایندگی و اسراف زیاد است و شدت مصرف انرژی وحشتناک است.
و

زیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر علائم قیمتی غلط است و واقعی نیست تصریح کرد: گاز مایع را ما 10 دلار می‌دهیم در حالیکه قیمت بین‌المللی آن 550 دلار است بنابر این واقعا علائم غلط است.

وی افزود : این وظیفه ماست که استانداردها و ساخت‌وسازها درست شود و آیین‌نامه مبحث 19 درست عمل شود تا مصرف کم شود. باید همه با هم کمک کنیم و از استانداران و شهرداران بخواهیم کمک کنند مصرف خانگی گاز همان‌گونه که درباره برق اتفاق افتاد کم شود .

وزیر نفت ادامه داد : امسال تابستان مصرف نیروگاه‌ها 290 میلیون متر مکعب معادل 2 میلیون بشکه نفت خام بود در حالیکه راندمان نیروگاه‌ها 32 درصد بود و این به محیط زیست آسیب زده و ثروت کشور را هدر می‌دهد.

وی افزود : ما دعوا می‌کنیم که راندمان بالا برود اما وقتی قیمت سوخت صفر است و آن را هم نمی‌دهند اتفاقی نمی‌افتد. باید کار غیر قیمتی هم انجام شود تا بهینه‌سازی صورت گیرد.

زنگنه با تاکید بر اینکه باید در مجلس دنبال کنیم که ماده 12 اجرایی شود، خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که ماده 12 که اکنون محتضر است مرحوم نشود. توسعه مترو ، کار و تولید امید در این شرایط که در مقابل فشار خارجی هستیم مهم هستند .

وی تاکید کرد : در این شرایط باید سعی کنیم تامین فاینانس خارجی به تاخیر نیفتد تا مردم آثار کار را ببینند و فاصله قطارها کم شود و بار ترافیکی از روی زمین به زیر زمین منتقل شود .
زنگنه ادامه داد: از سال ۹۳ تاکنون ۱۳ هزار روستا را گازرسانی کردیم بدون اینکه یک ریال از دولت دریافت کنیم و تمام هزینه های این گازرسانی از محل صرفه جویی سوخت مایع بوده است و بالغ بر ۹۰ درصد پیمانکاران فعال در حوزه گازرسانی شهری و روستایی ، ایرانی بودند.

وزیر نفت درباره وضعیت گازوئیل مصرفی کشور هم گفت : وضعیت گازوئیل مصرفی کشور به ویژه در محدوده شهرها از کیفیت بالایی برخوردار است. این در حالی است که ممکن است کیفیت بنزین موجود در یورو۴ نباشد اما باید توجه داشت که علت یورو۴ نبودن این بنزین رقم اکتان پائین تر است . در حالی که اکتان باعث ایجاد آلایندگی نمی شود و باید تأکید کرد که میزان آلاینده های موجود در بنزین در حد استاندارد و حتی بالاتر از استاندارد تعیین شده است .

رئیس شورای شهر تهران هم در این مراسم گفت : ما در تهران ۱۲ خط مترو به طول ۴۲۵ کیلومتر داریم که چهار خط متصل به شهرهای اقماری است و مجموعا تا دو سال آینده طول خطوط مترو از ۱۰ هزار کیلومتر عبور کرده و ۱۵ میلیون سفر خواهیم داشت .
 

محسن هاشمی گفت : این پروژه علاوه بر اینکه بومی است ایجاد اشتغال صرفه‌‌جویی در مصرف سوخت و وقت مردم را نیز در پی خواهد داشت و ترافیک را نیز کم می‌‌‌کند بنابراین دست‌‌اندارکاران امر باید کمک کنند که در اختیار مردم قرار گیرد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر خط شش و هفت تهران به دلیل نبود تجهیزات امکان استفاده نیست، عنوان کرد: لازم است وزارت نفت کمک کند تا با سرعت بیشتر به اتمام برسد. براساس تفاهم نامه اولیه مترو هزار واگن وارد کرده و تعداد سفرها اکنون به یک میلیارد در سال رسیده است و اگر ۹.۸ سنت زودتر تخصیص یابد تسریع خواهد شد.

رییس شورای شهر تهران گفت: در زمانی که در کشور تصمیمات عقلانی گرفته نمی‌‌شود، آقای زنگنه عقلانی‌‌‌‌ترین تصمیم را گرفته و این قرارداد را امضا می‌‌‌کند که امیدواریم بتوانیم آن را به اجرا برسانیم تا باعث حمایت جدی از حمل و نقل ریلی شود .

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =